Alfred Bernhard NOBEL

Alfred Bernhard  NOBEL

Bugün kendi adıyla verilen Nobel Ödülleri ile tanınan Alfred Nobel, 1 Ekim 1833’te iflas etmiş bir iş adamının oğlu olarak dünyaya gelmiştir.Alfred  henüz dört yaşında iken babası Immanuel Nobel ,Saint Petersburg’a taşınır ve burada bir mayın fabrikası kurar.Baba Nobel Petersburg’da büyük başarı kazanır ve Rus ordusu için silah üretmeye başlar.Böylelikle Alfred’in patlayıcılara olan merakı başlar.

Alfred Nobel,özel öğretmenler tarfından eğitim almıştır.Doğa bilimleri,dil ve edebiyatalanlarında iyi bir öğrenim gördü.İsveççe,Rusça,Fransızca, İngilizce ve Almanca dillerini akıcı bir şekilde konuşabilmeyi öğrendi.Babası onu kimya mühendisliği eğitimi alması için yurtdışına gönderdi.Paris’te bulunduğu sırada dönemin ünlü kimyageri T.J. Pelouze’nin labaratuvarında çalıştı.

Babasının, Kırım savaşından dolayı Rus ordusuna silah satışları durmuş ve tekrar iflas etmesi üzerine Stokholm’e geri dönmüşlerdir.Alfred burada Nitrogliserinle ilgili çalışmalarına devam ederken bir patlama meydana gelir ve kazada küçük kardeşi ile birlikte dört kişi hayatını kaybeder.Bu sebeple Nobel’in Stokholm sınırları dahilinde çalışma yapması yasaklanmıştır.Nobel çalışmalarına Malaren yakınlarında devam etti.

1864 yılında araştırmalarının sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu.1877’de Balistit adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı.1879’da Paris yakınlarındaki Servan’da bir labaratuvar kuran Nobel buradaki çalışmaları sırasında dumansız barut adını verdiği ve eşit miktarlarda Nitrogliserinle Nitroselüloz karışımından oluşan, itici barutu buldu.

Bilimsel keşiflerini endüstri alanında uygulama konusunda başarı kazandı ve 20’den fazla ülkede 80’den fazla şirket kurdu.

Büyük bir mucit ve sanayici olan İsveçli Alfred Nobel, bir servet sahibi oldu;fakat son derce basit yaşadı.Toplum içinde neşeli olmasına rağmen ,yalnız olduğu zaman yüzünde tasa ve elem vardı.Bir insanlık aşığı idi;fakat O’nu sevecek hiç eşi ve ailesi olmadı.Vatanına aşık bir kişi idi;ama yabancı topraklarda yapayalnız öldü.Barış zamanında maden sanayinde ve yol inşaatında kullanılsın diye yeni bir patlayıcı madde olan dinamiti keşfetti;ama maalesef dinamiti bir silah olarak savaşta vatandaşlarını yaralamak ve öldürmek için kullanıldığını gördü.

O bütün insanlığa karşı derin bir sevgi ve şefkat duyuyordu.En büyük arzusu savaşın sona ereceği günü görmekti.

Alfred Nobel,San Remo’da 10 Aralık 1896 yılında beyin kanaması sonucu öldü.Vasiyetinde, mirasının Nobel Ödüllerinin enstitüleştirilmesi yönünde kullanılmasını ve 33.200.000 kronun her yıl insanlığa hizmette bulunanlara sunulmasını istemiştir.

Bu ödüller ; fizik, kimya, tıp ya da fizyoloji, edebiyat ve barışa hizmet olmak üzere toplam beş dalda verilecekti, Nobel’in bu vasiyeti önceleri büyük tartışma yarattı.Ancak 1900 yılında İsveç hükümetinin Nobel Vakfı’nı kurmasıyla, Nobel Ödülleri düzenli olarak her yıl Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık’ ta verilmektedir.Daha sonra 1968’de İsveç Bankası Alfred Nobel’in anısına bir ekonomi ödülü vermeyi kararlaştırdı, ödül ilk kez 1969’da verildi.

Sentetik bir element olan Nobelium O’nun anısına bu isim ile anılmıştır.

Buluşları insanoğlunun yıkım gücünü arttırdı.Yaşamında sürekli bunun pişmanlığını yaşadığı söylenmektedir.Öldüğünde bir gazete manşetinde şu başlığı kullanmış: “Ölüm taciri öldü! (Le marchand de la mort est mort) “

  • : kimkimdir.gen tr , gelisenbeyin.net ,  bilgiustam.com tr
Paylaş
Araç çubuğu