Maria Mitchell

Mitchell 1 Ağustos 1818 yılında Nantucket, Massachusett ABD’de William ve Lydia Mitchell’in on çocuğunun üçüncüsü olarak doğdu. 1889’da Lynn, Massachusetts’te öldü.  Maria’nın astronomiye olan ilgisi,

babası William Mitchell’in ona teleskop kullanmasını öğretmesiyle alevlendi. Babasının, kızı Maria’nın bilimde başarılı bir kadın olması ve ileride büyük bir astronom seviyesine gelmesi  için gösterdiği teşvik edici çabası, bilim tarihi ve diğer nesiller için kayda değer bir yer tutmaktadır.

Açık bir gökyüzü olduğu vakit Maria, yıldızlar tarafından büyülenir evinin çatısından onları izlemeye başlardı. Aynı zamanda çatının orada geçirdiği yalnızlığı ve sessizliği severdi.

12 yaşındayken, babasıyla güneş tutulmasını gözlemledi ve burada evlerinin konumunun hesaplamasında yardımcı oldu. 

14 yaşındayken denizciler, balina avcılığı yolculukları için hâyâti seyir hesaplamaları yapması üzerine ona güvendiler. Ne büyük bir sorumluluk öyle değil mi?

1835’te kendi okulunu açmadan önce Cyrus Peirce için bir öğretim asistanı olarak çalıştı. 

Kendi okulunun açılmasından bir yıl sonra, Nantucket Atheneum‘un ilk kütüphanecisi olma pozisyonu teklif edildi ve orada 20 yıl boyunca çalıştı.

1 Ekim 1847’de Maria, babasının kasiyer olduğu Pasifik Ulusal Bankası’nın çatısından iki inçlik bir teleskopla gökyüzünü seyrediyordu. Grafiklerde görünmeyen küçük ve bulanık bir nesne tespit etti. Evet, artık bir kuyruklu yıldız keşfetmişti. Kuyruklu yıldıza içinde kendi isminin geçtiği Miss Mitchell’s Comet adını verdi. (Daha resmi bir ifadeyle C / 1847 T1.)

Başarıları sonucu Danimarka Kralı Frederick VI tarafından altın madalya kazandı ve 1848’de Amerikan Sanat ve Bilim Akademisine seçilen ilk kadın oldu. Şöhretini kazanmasının ardından, çokça arandı ve ses getiren güzel başarılar elde etmeye devam etti. 1856’da ABD ve Avrupa’ya seyahat etmek için Atheneum’daki kütüphanecilik görevinden istifa etti. Daha sonra 1865 yılında, yeni kurulan Vassar Koleji’nde Astronomi Profesörü oldu. Buradaki araştırmaları güneş lekelerini izleme ve fotoğraflama üzerineydi.Mitchell, 1905’te Büyük Amerikalıların Şöhret Salonuna seçilen üç kadından biriydi ve New York Seneca Şelaleleri Ulusal Kadın Şeref Kürsüsüne ithaf edildi. Daha sonra gökbilimciler, Maria Mitchell için ayın kraterine ad vererek onu onurlandırdılar.

  • : Bernaoduncu.com
Paylaş
Araç çubuğu